Stuttgart. Mercedes-Benz otvorí na jeseň prvé vlastné rýchlonabíjacie parky, čím začne s realizáciou ďalekosiahlych plánov na vybudovanie globálnej nabíjacej infraštruktúry. V októbri budú do prevádzky uvedené prvé nabíjacie huby Mercedes-Benz v Atlante (USA), Chengdu (Čína) a Mannheime (Nemecko). Do konca roka 2024 plánuje spoločnosť Mercedes-Benz rozšíriť globálnu sieť rýchlonabíjacích staníc na viac ako 2 000 nabíjacích bodov. Dlhodobým cieľom je vytvoriť do konca desaťročia viac ako 2 000 nabíjacích hubov s viac ako 10 000 nabíjacími bodmi.


Fotogaléria

(3840x2160px, 2.04 MB)

(3840x2160px, 2.51 MB)


  • Výstavba globálnej nabíjacej siete Mercedes-Benz v plnom prúde: otvorenie prvých nabíjacích parkov v Atlante (USA), následne v Chengdu (Čína) a Mannheime (Nemecko) vo štvrtom štvrťroku 2023
  • Do konca roka 2024 spoločnosť Mercedes-Benz vybuduje svoju sieť rýchlonabíjacích staníc s viac ako 2 000 rýchlonabíjacími bodmi 
  • Globálny dosah do konca desaťročia: viac ako 10 000 rýchlonabíjacích bodov v Severnej Amerike, Európe, Číne a na ďalších kľúčových trhoch

 

Nabíjacie huby Mercedes-Benz v skratke

Prostredníctvom tejto nabíjacej siete Mercedes-Benz stanoví nové štandardy rýchleho, pohodlného a zeleného nabíjania elektrických vozidiel. V závislosti od regiónu ponúkajú nabíjacie stanice v súčasnosti výkon nabíjania až 400 kW s využitím už bežne dostupných nabíjacích systémov CCS1, CCS2, NACS a GB/T. Vďaka inteligentnému manažovaniu nabíjania možno každé vozidlo nabiť na maximálnu kapacitu. Tým sa pre zákazníkov zníži čas nabíjania na absolútne minimum.

Pri výbere lokality na vybudovanie nabíjacích centier kladie Mercedes-Benz dôraz na poskytnutie príjemného a bezpečného zážitku zákazníkom. Nabíjacie parky sa nachádzajú v hlavných dopravných uzloch alebo vo vlastných pobočkách spoločnosti Mercedes-Benz a vo svojom blízkom okolí poskytujú ďalšie príjemné vymoženosti, ako sú možnosti ubytovania, reštaurácie a sanitárne priestory. Na zaistenie bezpečnosti budú nabíjacie parky vybavené bezpečnostnými kamerami. Vo vybraných lokalitách budú inteligentné svetelné stĺpy zabezpečovať nielen príjemné osvetlenie, vďaka funkčným prvkom LED poskytnú informácie o nabíjacom bode, ako aj stave nabitia vozidla a využití prístrešku ako doplnkovej ochrany pred zlým počasím.

Nabíjacia sieť bude otvorená pre majiteľov všetkých značiek vozidiel. Zákazníci spoločnosti Mercedes-Benz si pritom môžu vychutnávať mimoriadne výhody, napr. funkciu rezervácie na zníženie času čakania prostredníctvom služby Mercedes me Charge. Do nej sa sieť rýchlonabíjacích staníc Mercedes-Benz plynule integruje a doplní viac ako 1,3 mil. nabíjacích bodov, ku ktorým majú používatelia po celom svete prístup už dnes. Pomocou inteligentného navigačného systému od spoločnosti Mercedes-Benz sa nabíjacie stanice integrujú priamo do služby Plánovanie trasy s cieľom zobraziť optimálnu trasu s nabíjaním. Na vytvorenie ešte pohodlnejšieho zážitku z nabíjania budú nabíjacie stanice ponúkať ďalšie komfortné funkcie, ako napr. službu Pripojiť a nabíjať (Plug & Charge). Toto zákazníkom spoločnosti Mercedes-Benz umožní automatické vykonanie nabíjania a platobnej operácie už od pripojenia nabíjacieho kábla.

 

„Sme pevne presvedčení o tom, že elektrická mobilita je kľúčom k udržateľnej budúcnosti bez emisií. Naším cieľom je vytvoriť infraštruktúru, ktorá elektrickým vozidlám poskytne spoľahlivé a jednoduché možnosti nabíjania. Tým aktívne podporujeme transformáciu mobility. Sieťou rýchlonabíjacích staníc Mercedes-Benz rozširujeme globálne možnosti nabíjania a stanovujeme nové štandardy nabíjania elektrických vozidiel. Našich zákazníkov chceme povzbudiť, aby presadli do bezemisných vozidiel, a tým pozitívne prispeli k ochrane nášho životného prostredia.“

Franz Reiner, výkonný riaditeľ Mercedes-Benz Mobility AG

 

Trvalo udržateľná mobilita so zelenou elektrinou

V rámci stratégie udržateľného podnikania Ambícia 2039 umožňuje spoločnosť Mercedes-Benz svojim zákazníkom aj v tejto nabíjacej sieti ekologické nabíjanie 100 % zeleným elektrickým prúdom. Tento cieľ sa prioritne zabezpečuje na základe zmlúv o dodávke ekologickej elektriny – všade tam, kde je to možné – alebo prostredníctvom certifikátov obnoviteľnej energie od akreditovaných poskytovateľov. Vybrané nabíjacie parky budú navyše vybavené fotovoltickými zariadeniami.

 

Rozšírenie globálnych možností nabíjania

Spoločnosť Mercedes-Benz Group pokračuje v urýchlení nástupu elektrickej mobility a angažuje sa v rýchlej výstavbe celosvetovej infraštruktúry rýchlonabíjacích staníc zameranej na budúcnosť. Vybudovaním vysokovýkonnej nabíjacej siete Mercedes-Benz sa priebežne rozširuje existujúca ponuka od Mercedes-Benz. Súčasťou tejto infraštruktúry je aj sieť rýchlonabíjacích staníc IONITY v celej Európe, ako aj prednedávnom oznámený spoločný podnik, ktorého cieľom je vybudovanie severoamerickej siete rýchlonabíjacích staníc. Vysokovýkonná nabíjacia sieť Mercedes-Benz je ďalším dôležitým krokom v stratégii spoločnosti zameranej na elektrifikáciu. Celý biznis spojený s nabíjacím ekosystémom je združený do spoločnosti Mercedes-Benz Mobility AG.