• Intuitívna koncepcia ovládania „Nulová vrstva“ sa inštaluje bezplatnou aktualizáciou softvéru
  • Umelá inteligencia umiestňuje aplikácie na najvyššiu úroveň ponuky podľa situácie a vo vzťahu ku kontextu

Stuttgart. Vďaka inteligentnému softvéru sa koncepcia zobrazovania a ovládania systému infotainmentu MBUX úplne prispôsobí svojmu používateľovi. Prostredníctvom aktualizácie vzduchom (OTA) môžu majitelia vozidiel Mercedes-Benz Triedy C (konštrukčný rad 206; vyrobených medzi marcom a júnom 2021) a Triedy S (konštrukčný rad 223 vrátane modelov Mercedes-Maybach; vyrobených medzi júnom a novembrom 2021) získať mimoriadne komfortnú funkciu Nulová vrstva[1] pre svoje vozidlo bezplatne a bez návštevy servisu. Hneď ako bude aktualizácia pripravená na inštaláciu, zákazník bude upozornený prostredníctvom systému infotainmentu MBUX a prostredníctvom aplikácie Mercedes me.

Toto prehľadné používateľské rozhranie s veľkoplošným zobrazením mapy a individuálnymi dlaždicami výberu je možné intuitívne ovládať bez toho, aby ste museli prechádzať vedľajšími ponukami. Systém spoznáva vodiča a zapamätá si typické nastavenia alebo trasy. Vo vhodnom okamihu navrhuje personalizovaný infotainment, komfortné funkcie a funkcie vozidla – presne prispôsobené príslušnej jazdnej situácii. Príklad: vodička alebo vodič telefonuje svojej rodine na ceste z práce domov každý večer. Vozidlo sa naučí tento zvyk a v budúcnosti navrhne telefonický hovor v tomto čase priamo na dlaždici výberu na najvyššej úrovni ponuky. Vodič môže samozrejme tento návrh v prípade potreby odmietnuť pomocou funkcie „Nenavrhovať teraz“ alebo ho natrvalo odstrániť pomocou „Nenavrhovať znova“. Vozidlo si pamätá aj tieto želania.

„Od roku 2013 ponúkame aktualizácie vzduchom. Pomocou aktuálneho softvéru neustále optimalizujeme výkon systémov a vyvíjame cenné nové funkcie pre zákazníkov, vďaka ktorým je jazda vo vozidle značky Mercedes-Benz ešte príjemnejšia. Aktualizácia s Nulovou vrstvou ponúka intuitívny zážitok z ovládania, v ktorom sú príslušné funkcie vždy na očiach. Moderný vzhľad prispieva k udržaniu aktuálnosti vozidla a tak, ako je typické pre Mercedes, aj k udržaniu hodnoty vozidla .“
Magnus Östberg, softvérový riaditeľ, Mercedes-Benz AG

Okrem funkcie rádia/médií a telefonovania je navigácia najdôležitejšou funkciou pre používateľov, a preto je po tejto aktualizácii vždy stredobodom obrazovky. S pomocou umelej inteligencie sa automaticky ponúka viac ako 20 ďalších funkcií, ak sú pre zákazníka relevantné: od programov KOMFORT ENERGIZING, ako je relaxačná masáž na cestách na dlhé vzdialenosti, cez dopyty stavu pripojených inteligentných domácich zariadení až po návrhy spätných volaní pri zmeškaných telefonický hovoroch. Tieto moduly návrhov, ktoré sa zobrazujú na rozhraní Nulovej vrstvy, vývojári interne pomenovali ako „magické moduly“. Nulová vrstva debutovala v roku 2021 v plne elektrických modeloch EQS a EQE. Od výroby zmenového roka 21/2 je tiež štandardom na palube modelov Triedy C (konštrukčný rad 206) a Triedy S (konštrukčný rad 223 vrátane Mercedes-Maybach) , rovnako ako vďalších budúcich sériových modeloch[1].

Bezplatná aktualizácia vzduchom funguje veľmi jednoducho: zákazníci s aktívnym účtom[2] Mercedes me dostanú prostredníctvom systému infotainmentu MBUX a prostredníctvom aplikácie upozornenie, že táto aktualizácia je k dispozícii. Sťahovanie a inštalácia prebieha po súhlase zákazníkov na pozadí. Zákazníci bez konta Mercedes me budú o dostupnosti aktualizácie informovaní poštou. Pri prenose údajov spoločnosť Mercedes-Benz využíva mobilnú rádiovú technológiu a komunikačný modul zabudovaný vo vozidle. Zákazník môže začať s aktiváciou hneď po odsúhlasení podmienok používania. Pritom jednoducho nasleduje vedenie ponukami sprievodcu nastavením arýchlo a pohodlne sa tak dostane k novej funkcii. Ak si chce zachovať svoju obvyklú navigáciu v ponuke, môže rýchlo prepínať medzi starým a novým používateľským rozhraním. To je užitočné aj v prípade, ak vozidlo využívajú rôzni vodiči s individuálnymi osobnými preferenciami pre zobrazenie domovskej obrazovky.

[1] Dostupnosť funkcie Nulová vrstva závisí od trhu, technických špecifikácií vozidla, individuálnej konfigurácie a nastavení vozidla.
[2] Na používanie služieb Mercedes me connect, si musíte vytvoriť ID Mercedes me a súhlasiť s podmienkami používania služieb Mercedes me connect.


Fotografie ku tlačovej správe

Fotografia 1 (4000x2250px, 1.84 MB)

Fotografia 2 (8000x4500px, 7 MB)

Fotografia 3 (4500x5625px, 4.86 MB)