Čo robiť, keď sa vám rozsvietila žltá kontrolka motora na vašom vozidle Mercedes-Benz?

Čo robiť, keď sa vám rozsvietila žltá kontrolka motora na Mercedes-Benz?


Ako sa môžu objaviť upozornenia kontrolky motora?

Kontrolky motora sú žlté alebo oranžové obrysy motora, ktoré sa objavujú v indikačnej časti palubnej dosky. Kontrolka sa objaví, aby upozornila vodiča, že sa niečo deje pod kapotou vášho vozidla Mercedes-Benz.


1. Kontrolka motora sa zapne a zhasne

V prípade, že sa vám kontrolka rozsvieti a po čase sama zhasne, alebo po opätovnom naštartovaní, netreba okamžite volať servis. Jednoducho auto samo vyhodnotilo, že závada, ktorá sa objavila tam už nie je. A pri nasledúcej servisnej prehliadke, servisný technik uvidí históriu závad a túto chybu vymaže z pamäte riadiacej jednotky.

V prípade, že máte vozidlo spárované s aplikáciou Mercedes Me connect a zvolený preferovaný servis MB Panónska, náš diagnostik sa vie vzdialene pripojiť k vášmu vozidlu a skontrolovať kódy bez nutnosti návštevy servisu.


2. Kontrolka motora je zapnutá

Trvalé upozornenia kontrolky motora môžu naznačovať, že sa niečo deje, ale nie je to urgentná záležitosť. Môže vás upozorniť na menší problém, ako napríklad uvoľnený uzáver palivovej nádrže, alebo chybný snímač.


3. Kontrolka motora je zapnutá a maťe znížený výkon

Keď sa to stane, vaše vozidlo automaticky prechádza do režimu “limp-mode”, ktorý bráni akémukoľvek ďalšiemu poškodeniu motora. Výkon motora sa zníži, alebo obmedzí. Je potrebné navštíviť autorizovaný servis čo najskôr.

Dobrou radou je v takomto prípade zastaviť na bezpečnom mieste, vypnúť motor a zamknúť vozidlo cca na 10 min. Potom opäť odomknúť a naštartovať. Ak vozidlo má opäť výkon, pokračujte v jazde do nabliššieho autorizovaného servisu Mercedes-Benz.


4. Blikajúca kontrolka motora

V prípade, že vám začne kontrolka motora blikať, naznačuje to vážny problém s motorom. V takom prípade ihneď odstavte vozidlo na bezpečnom mieste, a zavolajte 24H službu Mercedes-Benz.
+421 2 5010 2601
00800 1 777 7777

 


Ako ďaleko môžete jazdiť so zapnutou kontrolkou motora?

Nedoporučujeme vám jazdiť so zapnutou kontrolkou motora, pretože to môže znamenať, že vaše vozidlo má problémy, ktoré by mohli spôsobiť poškodenie motora.

Avšak, keď sa kontrolka motora rozsvieti, nemusí to znamenať, že musíte okamžite zastaviť a zavolať odťahovú službu. V závislosti od dôvodu zapnutia kontrolky a od jej intenzity, môžete pokračovať v jazde ďalej, ale je dôležité zistiť príčinu zapnutia a nájsť riešenie.

 


Bežné príčiny upozornenia na kontrolku motoru:

Viac dôvodov pre zapnutie kontrolky motora

Dôvodov na rozsvietenie kontrolky motora môže byť viacej ako je uvedené vyššie, preto odporúčame navštíviť váš autorizovaný servis MB Panónska.

 


Koľko stojí diagnostika kontrolky motora?

V MB Panónska sa priemerá cena diagnostiky a testovania kontrolky motora pohybuje medzi 86 € a 140 €. Kontrolka motora upozorňuje na rôzne problémy. Preto je dôležité získať presné kódy a diagnózu, aby bolo možné efektívne odstrániť problém a predchádzať zbytočným nákladom na opravu.

 


Vypne sa kontrolka motora sama?

Kontrolka motora na vašom vozidle Mercedes-Benz sa môže vypnúť sama, ak problém alebo kód, ktorý ju spôsobil sa vyskytol sporadicky. Napríklad, ak príčinou zapnutia kontrolky motora bola nedostatočne utiahnutá nádržka na benzín, po utiahnutí sa kontrolka vypne sama. Podobne, ak je váš katalyzátor poškodený a vy ste urobili veľa štartov a zastavení, mohlo to spôsobiť zapnutie kontrolky motora v dôsledku vysokého zaťaženia katalyzátora.

Vo väčšine prípadov sa kontrolka vášho vozidla Mercedes-Benz vypne po približne 30-60 kilometrov. Ak prejdete túto vzdialenosť a kontrolka stále svieti, bude potrebné auto priviesť do autorizovaného servisu, aby bola kontrolka a kód skontrolované a resetované.

 


Čo ďalej?

Kontaktujte servis MB Panónska +421 915 999 111
alebo 24 hodinový servis +421 2 5010 2601.